ACT (Kabul ve kararlılık terapisi)

ACT, eylem odaklı bir psikoterapi yöntemidir. Bu terapi geleneksel olan davranış terapisi ve bilişsel davranışçı terapiden esinlenir. Danışanlar bu terapi ile içsel duygularından kaçınmayı, inkar etmeyi ve bunlarla mücadele etmeyi bırakmayı öğrenirler ve bunun yerine, bu derin duyguların, yaşamlarında ilerlemelerini engellememesi gereken normal tepkiler olduğunu kabul ederler. Bunu kabul edince, danışanlar yaşamlarında neler olup bittiğine ve bu konuda nasıl hissettiklerine odaklanmayıp sorunlarını ve zorluklarını kabul edip ve davranışlarında gerekli değişiklikleri yapmaya başlarlar.

 Hangi durumlarda kullanılır?

ACT, işyeri stresi, sınav kaygısı, sosyal kaygı bozukluğu, depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk ve psikoz tedavisine yardımcı olmak için etkili bir şekilde kullanılmıştır. Ayrıca kronik ağrı, madde kötüye kullanımı ve diyabet gibi tıbbi durumların tedavisine yardımcı olmak için kullanılmıştır.

 ACT’den ne beklenir?

Danışan terapistle çalışarak, kendi iç konuşmasını veya özellikle travmatik olaylar, sorunlu ilişkiler, fiziksel sınırlamalar veya diğer konular hakkında kendisiyle konuşma şeklini dinlemeyi öğrenir. Ardından, bir sorunun acil eylem ve değişiklik gerektirip gerektirmediğine veya durumu etkileyebilecek davranış değişiklikleri yapmayı öğrenirken olduğu gibi kabul edilip edilemeyeceğine veya kabul edilmesi gerekip gerekmediğini öğrenir. Geçmişte neyin işe yaramadığına bakabilir, böylece terapist uzun vadede daha fazla soruna neden olan düşünce kalıplarını ve davranışları tekrar etmekten vazgeçmesine yardımcı olabilir. Danışan mevcut sorunlarla yüzleşip kabul ettiğinde, geçmişle ve duygularla savaşmayı bırakmaya söz verip ve bunun yerine kişisel değerlere ve hedeflere dayalı olarak daha kendinden emin ve iyimser davranışlar uygulamaya başlar.

ACT nasıl çalışır?

ACT, acı veren duyguları veya psikolojik deneyimleri kontrol etmeye çalışmanın sadece etkisiz değil, aynı zamanda çoğu zaman verimsiz olduğudur, çünkü bu duyguların bastırılması daha fazla sıkıntıya yol açar. ACT, düşünme şeklinizi değiştirmeye çalışmanın geçerli alternatifleri olduğu görüşünü benimser ve bunlar arasında dikkatli davranış, kişisel değerlere dikkat ve eyleme bağlılık yer alır. Danışanlar, psikolojik deneyimlerini kabul etmeyi öğrenirken aynı zamanda davranışlarını değiştirmek için adımlar atarak, sonunda tutumlarını ve duygusal durumlarını değiştirebilirler.

 Kaynak:

https://www.psychologytoday.com/us/therapy-types/acceptance-and-commitment-therapy

Çalışma Saatlerimiz

9:00 – 18:00
Pazartesi - Cumartesi

Bize Ulaşın

Teşvikiye mah, Hüsrev Gerede cad.
No: 92 Sema Apartmanı Kat: 2 Daire: 6 34365
Şişli/İstanbul
Tel: +90 533 024 7806

Sentia Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarım