Psikodinamik Terapi

Psikodinamik terapi bir tür konuşma terapisidir. İnsanların karşılaştığı sorunlar hakkında bir terapistle konuşmanın, onların rahatlama ve çözümlere ulaşmalarına yardımcı olabileceği fikrine dayanır.

Psikodinamik bir terapistle çalışarak, insanlar davranışlarına katkıda bulunan düşünceleri, duyguları ve çatışmaları daha iyi anlayabilirler. Terapide, bu yaklaşım, aynı zamanda insanların nasıl düşündüklerini, hissettiklerini ve hareket ettiklerini etkileyen bazı bilinçsiz motivasyonları daha iyi anlamalarına yardımcı olur.  Tedavi sona erdikten sonra bile hasta bu konuda gelişmeye devam edebilir. Bazı hastalar için bir yıl veya daha kısa süreli kısa süreli tedavi yeterli olsa da, diğerlerinin kalıcı faydalar elde etmesi için uzun süreli tedavi gerekli olabilir.

Psikodinamik terapiyi diğer terapi türlerinden ayıran teori ve teknikler, hastanın kişilerarası deneyimlerini ve ilişkilerini iyileştirmek için olumsuz ve çelişkili duyguları ve bastırılmış duyguları tanımaya, kabul etmeye, anlamaya, ifade etmeye ve bunların üstesinden gelmeye odaklanmayı içerir. Bu, hastanın daha önceki bastırılmış duyguların mevcut karar verme, davranış ve ilişkileri nasıl etkilediğini anlamasına yardımcı olmayı içerir. Psikodinamik terapi ayrıca, sosyal zorluklarının kökenlerini bilen ve anlayan, ancak sorunlarını kendi başlarına çözemeyen kişilere yardım etmeyi de amaçlar. Hastalar, daha önceki deneyimlerin ve duyguların bu derin keşfi ve analizi yoluyla mevcut sorunlarını analiz etmeyi ve çözmeyi ve mevcut ilişkilerdeki davranışlarını değiştirmeyi öğrenirler.

Ne zaman kullanılır?

  • Endişe
  • Depresyon
  • Yeme bozuklukları
  • Kişilerarası sorunlar
  • Kişilik bozuklukları
  • Travmatik stres bozukluğu sonrası
  • Sosyal anksiyete bozukluğu
  • Madde kullanım bozuklukları

Kaynak:

https://www.psychologytoday.com/us/therapy-types/psychodynamic-therapy

Çalışma Saatlerimiz

9:00 – 18:00
Pazartesi - Cumartesi

Bize Ulaşın

Teşvikiye mah, Hüsrev Gerede cad.
No: 92 Sema Apartmanı Kat: 2 Daire: 6 34365
Şişli/İstanbul
Tel: +90 533 024 7806

Sentia Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarım