Mindfulness

Mindfulness, en iyi bilinçli farkına varma olarak açıklanabilir.  Mindfulness, anı yaşamak ve geçmişe takılıp kalmak veya geleceği tahmin etmek yerine, şimdiki zamana ve burada olanla ilgilidir. Mindfulness kökenleri Budist ve Hindu öğretilerindedir. Genellikle hiç şimdi ve burada olmazsınız. Uyanır uyanmaz zihnimiz koşuşturmaya başlar, dikkatimiz çoktan günün ilerleyen saatlerinde olan bir kısmına odaklanmıştır bile. Mindfulness, ya da bilinçli odaklanma konusunda çalışmalar ile, şu anda yaşama kabiliyeti arttırılır. Mindful olmak, bedendeki düşünceleri, duyguları, duyumları nesnel bir şekilde gözlemlemek ve etiketlemektir. Bu nedenle midfulness, zor duyguları tanımlarken ve yönetirken özeleştiri ve yargılamadan kaçınmak için bir araç olabilir. Mindfulness, iki temel bileşeni kapsar: farkındalık ve kabul. Farkındalık, kişinin şu andaki deneyimi gibi içsel süreçlerine ve deneyimlerine dikkati odaklama bilgisi ve yeteneğidir. Kabul, bu düşünce akışlarını yargılamak veya kaçınmak yerine gözlemleme ve kabul etme yeteneğidir.

Mindfulness’ın amacı nedir?

Mindfulness, günlük hayatın bir parçası olan korku ve kaygılar ile başa çıkmaya yönelik iç kabiliyetinize güveninizi yeniden kazanmanıza yardımcı olur.

Mindfulness, meditasyonda ve belirli terapi türlerinde sıklıkla kullanılır. Faydaları arasında stres seviyelerini düşürme, zararlı ruminasyon azaltma ve depresyon ve kaygıya karşı koruma sayılabilir.

Kaynak:

https://www.psychologytoday.com/us/basics/mindfulness

Çalışma Saatlerimiz

9:00 – 18:00
Pazartesi - Cumartesi

Bize Ulaşın

Teşvikiye mah, Hüsrev Gerede cad.
No: 92 Sema Apartmanı Kat: 2 Daire: 6 34365
Şişli/İstanbul
Tel: +90 533 024 7806

Sentia Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarım